top of page
Guna Havensone, Ārste, uzturzinātnes un ķermeņa estētikas speciāliste

Guna Havensone

Dr.med. zinātniskā grāda pretendente, ārste, uzturzinātnes un ķermeņa estētikas speciāliste

Docētāja Rīgas Stradiņa universitātē
Zinātniskā grāda pretendente, promocijas darba tēma:
Latvijā audzētu inovatīvu graudaugu ietekme uz dažādiem vielmaiņas faktoriem veseliem cilvēkiem un pacientiem ar metabolisko sindromu.
Vairāku medicīniski zinātnisko publikāciju autore par tēmu
Uzturs un metaboliskais sindroms
Ārstniecības personas identifikators: 87150034503

Ārste specializējas metabolo (jeb vielmaiņas) traucējumu ārstēšanā.

Promocijas darba tēma:

Latvijā audzētu inovatīvu graudaugu ietekme uz dažādiem vielmaiņas faktoriem veseliem cilvēkiem un pacientiem ar metabolisko sindromu. 

Metabolie traucējumi kavē enerģijas veidošanos no uzturvielām un palielina tauku uzkrāšanās audos. Vielmaiņas “spēles noteikumi”: mazāk ēst, vairāk kustēties, vairs nedarbojas. Zaudēt liekos kilogramus kļūst arvien grūtāk, bet tos iegūt - vieglāk.

Cilvēki ar metabolām (jeb vielmaiņas) izmaiņām nespēj samazināt svaru un izjūt:

  • pastiprinātu nogurumu,

  • pastāvīgu izsalkuma sajūtu,

  • tieksmi pēc saldumiem,

  • nogurumu pēc maltītes.

 

Vairums bioloģisko procesu, tajā skaitā, vielmaiņas ātrums, sāk mazināties pēc 30 gadu vecuma. Kamēr cilvēks ir savas veselības zenītā, būtu nepieciešams fiksēt esošo vielmaiņas stāvokli. Izmantojot šos individuālos, objektīvos datus par savu vielmaiņu, var novērot un ietekmēt novecošanas procesus un attālināt individuālo ”kritisko punktu”.

Sievietēm vielmaiņas traucējumi īpaši sāk izpausties tuvojoties menopauzei. Šo pārmaiņu laiku 40-45 gadu vecumā ievada perimenopauze, kad apmēram 3–4 gadus ir svārstīgs hormonu līmenis un līdz šim saskaņotā hormonu “orķestra” darbība ir izmainīta. Pakāpeniski samazinās muskuļu masa, palielinās taukaudu masa, sevišķi - tauki uz vēdera. Šis periods var būt ļoti atšķirīgs dažādiem cilvēkiem. Tas ir pietiekams laiks, lai sagatavotu savu ķermeni, piemēram, sirds-asinsvadu un muskuļu skeleta sistēmu dabiskajām menopauzes pārmaiņām. Menopauzē pieaug risks attīstīties dislipidēmijai, insulīnrezistencei, paaugstinātam asinspiedienam un osteoporozei.

Ja šūnām trūkst enerģijas, pasliktinās pašsajūta, cilvēks zaudē veselību un dzīvesprieku. Ja saviem spēkiem neizdodas atgūt slaidas ķermeņa līnijas un labu pašsajūtu, cēloņi un risinājumi jāmeklē pie speciālista.

Ārstēšanas gaitā pacients maina savus ēšanas paradumus, kuri ir izstrādāti ņemot vērā individuālus vielmaiņas izmeklējumus.

Ārstēšanas soļi:

  • diagnostika

  • diētas korekcija ar

    • individuāli izstrādātu uztura stratēģiju,

    • medikamentiem, vitamīniem, augu preparātiem

  • vielmaiņas novērošana

bottom of page